sobota, 23 lutego 2013

Voila !

Pierwsza akcja do Photoshopa CS 5 gotowa :) Poniżej zamieszczam tutorial jak wgrać plik .ATN  i jak korzystać z akcji.

Zdjęcie przed i po zastosowaniu akcji.




Po pierwsze, musimy mieć otwarte okno z Akcjami. Jeśli nie jest ono otwarte wystarczy wcisnąć Alt+F9. W prawym górnym rogu tego okna mamy małą ikonkę, gdy klikniemy pojawi się lista. Wybieramy "Load actions..." (mam wersję anglojęzyczną, w polskiej wersji może być wgraj akcje ;) ). Znajdujemy nasz plik z rozszerzeniem .atn i otwieramy go. Na dole okienka powinna pojawić się nowa pozycja "Voila". Wystarczy teraz otworzyć akcję poprzez kliknięcie "trójkącika" przy folderze Voila. Aby ją uruchomić, musimy mieć otwarte zdjęcie, na którym będziemy pracować.  Teraz klikamy "Play selection" i Voila! :)

Tak na prawdę to dopiero początek. Akcja daje możliwość dowolnego dostosowywania efektów. Możemy rozjaśnić lub przyciemnić fotografię. Możemy także dodać winietę o kształcie jaki tylko sobie zażyczymy. Jest również warstwa "efekt matowości", która daje bardzo ciekawe rezultaty gdy użyjemy jej w wybranych przez nas miejscach na zdjęciu.

A teraz czas na prezentację poszczególnych warstw.

Zaczynamy od dołu. Rozjaśnienie cieni. Domyślnie ustawiona wartość przezroczystości warstwy to 25 %, jednak można ją zmieniać dostosowując do wymagań naszej fotografii. Kolejna Barwy - wzmacnia kolory. Konrast - jak sama nazwa wskazuje, zwiększamy kontrast. Następne dwie warstwy to winiety - o nich napiszę w dalszej części. Dalej Rozjaśnij środek - tę warstwę można wyłączyć (likając na "oczko" w kwadraciku obok nazwy warstwy), gdy wydaje nam się że jest zbyt jasno lub po prostu zmniejszyć wartość przezroczystości (Opacity). Nie polecam jednak by ją wzmacniać, bo wiąże się to z utratą kontrastu. Chyba, że to zamierzone działanie ;) Jaśniej i ciemniej - obie warstwy są wyłączone. Jeśli zajdzie taka potrzeba włączamy widoczność jednej lub drugiej. Każda z nich ma wartość przezroczystości około 20 % i tu także możemy sami decydować jak jasny lub jak ciemny ma być nasz efekt.

Winiety.
Obok ikonki każdej z winiet posiadamy maski (jedna jest cała czarna a druga ma postać gradientu). Włączmy najpierw Winietę 1 (musi być widoczne "oczko" obok tej warstwy). Następnie z paska narzędzi wybieramy pędzel w kolorze czarnym.


W ustawieniach pędzla wpisujemy następujące wartości:


Polecam takie ustawienia, gdyż dają bardziej naturalny efekt.
W innym przypadku, możemy opcjonalnie zwiększyć twardość pędzla (wartość Hardness > 11 %) w ten sposób nasza winieta będzie miała bardziej ostre krawędzie.

Teraz czas na utworzenie winiety. Na widocznej warstwie Winieta 1 klikamy ikonkę maski (prostokąt po prawej stronie ikonki warstwy - w tym przypadku ma ona postać gradientu). Teraz malujemy na naszym zdjęciu środek zdjęcia. Tak samo postępuje się z Winietą 2. Włączamy jedną lub drugą winietę. Gdy obie będą włączone efekt mógłby być za mocny, a zdjęcie zbyć ciemne. Wygląda to mniej więcej w ten sposób:



Na zdjęciu powyżej mamy włączoną warstwę Winieta 2. Jak widzimy, jej wartość przezroczystości wynosi 46 %. Moje zdjęcie było troszkę za ciemne, wiec włączyłam także warstwę Jaśniej.

Akcja jest darmowa. Już niedługo wrzucę linka, skąd będzie można ją pobrać. Odpowiem też na pytania, jeśli tylko ktoś takie będzie miał. Zachęcam do komentowania.

Miłego dnia!

Ula

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz